Ndërlidhjet

BASRA


Tre ushtarë britanik janë vrarë në Basra, kurse një tjetër është plagosur kur, sipas dëshmitarëve, automjeti i tyre ishte sulmuar nga një automjet tjetër dhe është shkatërruar.
Ndërkohë ushtarët amerikanë kanë vrarë dy Turkomanë gjatë intervenimit në konfrontimet e djeshme midis Turkomanëve dhe Kurdëve afër qytetit Kirkuk të Irakut, kur ishin gjendur nën zjarr.
Zyrtarë lokalë thanë se të paktën edhe pesë Turkonaë tjerë dhe tre Kurdë u vranë gjatë konfrontimeve të djeshme me motive etnike.
XS
SM
MD
LG