Ndërlidhjet

VLADIVOSTOK/RUSI


Rusia po zhvillonë manovra më të mëdha në Lindjen e saj të largët që nga kollapsi i Bashkimit Sovjetik, në të cilat marrin pjesë 70 mijë trupa dhe specialistë civilë, 60 anije lufte dhe mbi 70 avionë dhe helikopterë.
Manovrat simulojnë pengimin e një grupi terrorist që të hedhë në ajër një urë hekurudhore.
Ndërkohë ekipet e shpëtimtarëve rus i kanë gjetur në Gadishullin e Kamçatkës gërmadhat e helikopterit të rrëzuar, me të cilin ishte humbur kontakti para katër ditësh, e thanë se nuk ka të mbijetur. Në helikopter ndodheshin më se 20 njerës bashkë me guvernatorin e rajonit të Sahalinit, Igor Farkhutdinov.
XS
SM
MD
LG