Ndërlidhjet

SARAJEVË


Dy myslimanë të Bosnjës, Mustafa Hota dhe Enes Sakraka janë arestuar nën akuzën se kanë bërë krime lufte kundër civilëve kroat të Bosnjës në vitin 1993, njofton policia e atij vendi.
Dy personat kanë qenë pjesëtar të Brigadës së nëntë të motorizuar boshnjake, e cila thuhet se ka marrë pjesë në vrasjen e 33 kroatëve në fshtin Grabovica të Bosnjës.
Arrestimi ishte urdhëruar nga Gjykata e Sarajevës me pajtimin e Tribunalit të Hagës.
XS
SM
MD
LG