Ndërlidhjet

KIRKUK/IRAK


Në veri të Irakut, kurdët dhe turkomanët etnik kanë shkëmbyer akuza në jehonën e dhunës etnike që la më se dhjetë njerës të vrarë.
Përleshjet midis dy grupeve etnike shpërthyen para dy ditësh në qytetin Tuz Kurmatu dhe u zgjeruan dje në Kirkuk, qytet me popullsi të përzier me prejardhje të ndryshme etnike.
Në Ankara, kryeministri Reccep Erdogan tha se Turqia po i ndjek me vëmendje këto zhvillime në veri të Irakut.
XS
SM
MD
LG