Ndërlidhjet

JERUSALEM


Izraeli dhe radikalët palestinezë e kanë hedhur poshtë propozimin e udhëheqies palestineze për një armëpushim të ri.
Zyrtarët palestinezë kanë thanë se armëpushimi është i mundëshëm nëse Izraeli e njeh formalisht, tërhiqet nga qytetet e okupuara dhe u jep fund praktikave të tij të ''sulmeve me paramendim'' kundër liderëve militantë.
Zëdhënësi i qeverisë izraelite, Avi Pazner ka thënë se ''sugjerimi nuk është serioz''.
Lideri i Hamsit, Abdelaziz al-Rantisi gjithashtu e ka hedhur poshtë mundësinë e negocimit të armëpushimit, pas vrasjes të bashkëpunëtorit të tij të lartë Ismail Shanabit para tre ditësh nga forcat izraelite.
XS
SM
MD
LG