Ndërlidhjet

ANKARA


Ministri i Jashtëm i Turqisë, Abdullah Gul ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara duhet të bëjnë ç'është e mundur për sigurimin e rendit në Irakun Verior. Ministri i ka bërë këto komente pas konfrontimeve të ditëve të fundit midis komuniteteve turkomane dhe kurde rreth qytetit të Kirkukut që lanë të vrarë disa njerës.
Pas takimit me përfaqësuesit e turkomanëve në Ankara, Abdullah Gul ka thënë se Turqia nuk mund ''të pranojë trajtimin e fundit'' të Turkmanëve në Irak.
XS
SM
MD
LG