Ndërlidhjet

PEKIN


Përfundoi sesioni i parë i bisedimeve për programin bërthamër Veri- korean në Pekin, të cilat u vlerësuan si ''të relaksuara''.
''Bisedimet ishin shumë të shtruara, kurse atmosfera ishte e qetë, pa kurrfarë vështërsie'', ka deklaruar zëdhënësi i delegacionit të Koresë Jugore, Shin Bong-kil.
Rapaortohet se Shtetet e Bashkuara dhe Korea Veriore kanë patur bisedime bilaterale anash takimit gjashtë palësh.
Delegatët nga Korea Veriore dhe Jugore, Rusia, Kina, Shtetet e Bashkuara dhe Japonia diskutojnë se si t'i jepet fund situatës së nderë lidhur me planet e Koresë Veriore që të vazhdojë programet e saj të supozuara për armë bërthamore.
XS
SM
MD
LG