Ndërlidhjet

PALE


Trupat e udhëhequara nga NATO janë angazhuar për të dytën ditë me radhë në operacione në qytetin Pale të Bosnjës në kaudrin e gjurmimit për kapjen e Radovan Karazhiqit të arratisur, i akuzuarit për krime lufte nga Tribunali i Hagës.
Zëshënësit e forcës thanë se operacionet kanë për qëllim ''ndërprerjen e aktiviteteve'' të njerëzve që veprojnë në kundërshtim me marrveshjen paqësore për Bosnjën të vitit 1995
Ushtarët e SFOR-it sot sërish ishin vendosur për-rreth shtëpisë të së bijës së Karaxhiqit, vendit ku punon e shoqja e tij, stacionit policor dhe dy vendeve tjera, pasi gjatë natës ishin tërhequr nga pozicionet.
Nuk është fort e qartë nëse trupat kërkonin të kapin vetë Karaxhiqin apo ndonjë nga mbështetësit e tij.
XS
SM
MD
LG