Ndërlidhjet

BAGDAD


Dy ushtarë amerikanë janë vrarë kurse tre të tjerë janë plagosur në dy sulme të veçanta me bomba –njëri në Bagdad e tjetri në Falluxha.
Bilanci i ushtarëve të rënë amerikanw nga zjarri armiqësor dhe në situata jo-armiqësore ka arritur në 142, që kur presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush në një Maj i shpalli të përfunduara operacionet më të mëdha luftarake në Irak.
Ndërkohë, trupat amerikane edhe sot vazhduan përndjekjen e lojalistëve të Saddam Husseinit në territorin e Irakut të banuar me myslimanw sunitë, ku ndodhin shumica e sulmeve kundër trupave të koalicionit.
XS
SM
MD
LG