Ndërlidhjet

HAGË


Në procesin gjyqësor kundër ish presidentit jugosllav, Sllobodan Millosheviq në Tribunalin e Hagës, prokuroria ka vazhduar me dëshmitë për krime lufte kundër popullatës jo-serbe në Sllavoninë Lindore.
Dëshmitarja, Ana Biçeniq ka dëshmuar se forcat serbe në vjeshtën e vitit 1991 kanë pushkatuar tetë civilë, në mesin e të cilëve dhe burrin e saj në fshtain Saborsko.
Sllobodan Millosheviq gjykohet për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Kosovë dhe në Kraoci dhe për gjenocid në Bosnjë.
XS
SM
MD
LG