Ndërlidhjet

BAGDAT


Një automjet bombë shpërtheu jashtë xhamisë së Imam Aliut në qytetin e Naxhafit, i populluar me shiite myslimanë.
Sipas agjencisë së lajmeve Reuters nga ky sulm kanë vdekur rreth 20 persona, ndonëse ende nuk mund të dihet numri i saktë. Në mesin e viktimave është dhe politikani më i njohur i myslimanëve shiitë në vend, Ajatullah Mohamed Baker al-Hakim.
Ky sulm është i dyti brenda një jave në Naxhaf. I pari ndodhi përpara shtëpisë së një kleriku të rëndësishëm në shiitë.
XS
SM
MD
LG