Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shefi i komandës së trupave amerikane në Irak, gjenerali John Abizaid, deklaroi për mediat amerikane se dëshiron më shumë të shohë në Irak trupa paqeruajtëse nga vendet myslimane dhe një ushtri funksionale vendase sesa forca shtesë amerikane.
Abizaid tha se procesi për ngritjen e një ushtrie të re irakiane, e cila parashihet të ketë rreth 40 mijë ushtarë, mund të përfundojë në dy ose tre vitet e ardhshme.
XS
SM
MD
LG