Ndërlidhjet

BAGDAT – UASHINGTON


Administratori civil i Irakut, Paul Bremer, dënoi sulmin në Naxhaf me fjalët se "armiqtë e Irakut të ri nuk ndalen para asgjëje".
Edhe Shtëpia e Bardhë dënoi sulmin, por theksoi se Shtetet e Bashkuara mbeten të vendosura në luftën kundër terrorizmit dhe rindërtimin e Irakut.
Ndërkaq kreu i OKB-së, Kofi Anan, ka kërkuar nga të gjithë udhëheqësit politikë e fetarë në Irak të përmbahen dhe të mos bien pre e akteve të hakmarrjes dhe dhunës, pas sulmit të sotëm në Naxhaf.
XS
SM
MD
LG