Ndërlidhjet

NAXHAF/IRAK


Disa mijëra njerës demostruan në qytetin e Naxhafit dhe u kërcënuar me hakëmarrje për vrasjen e liderit të myslimanëve shiitë të Irakut, Ajatollah Mohammed Bakr al-Hakim nga shpërthimi i djeshëm i automjetit- bombë pran xhamisë së Imam Alisë.
Askush nuk mori përgjegjësisnë për shpërthimin e djeshëm që ka ngritur bilancin e viktimave në 107 të vdekur.
Ndërkohë njoftohet se policia irakiane ka arrestuar katër persona lidhur me ate sulm-dy irakianë dhe dy sauditë dhe të katërtit kanë patur lidhje me rrjetin terrorist al-Kaida, ka thënë një zyrtar i lartë i policisë
XS
SM
MD
LG