Ndërlidhjet

KABUL


Ushtarët afganë dhe forcat speciale amerikane kanë rrethuar një grup të dyshuar talibanësh në provincën jugore Daichopan të Afgansitanit ku janë zhvilluar luftime një-javëshe me pjesëmarrjen edhe të aviacionit dhe helikopterëve të Shteteve të Bashkuara.
Zëdhënësi i ushtrisë amerikane, koloneli Rodney Davis konfirmoi se gjatë tre ditëve të para të luftimeve janë vrarë së paku 33 militantë, një ushtar amerikan ka humbur jetën aksidentalisht, dy të tjerë janë plagosur, bashkë me disa ushtarë afganë.
Zyrtarët afganë thonë se disa qindra Talibanë po rigrupohen në malet e Zabulit.
XS
SM
MD
LG