Ndërlidhjet

SPIN BOLDOG/AFGANISTAN


Milicia e dëbuar Talibane ka dërguar edhe 300 luftëtarë në provincën jugore Zabul të Afgansitanit që të përforcojë forcat e saj që zhvillojnë betejë me trupat e koalicionit të prira nga Shtetet e Bashkuara,
ka thënë Maulvi Faizullah, një komandant i Talibanëve.
Më parë, qeveria e Afganistanit njoftoi se luftëtarët Talibanë kanë vrarë 11 trupa afgane dhe dy ushtar amerikanë në konfrontimet që janë zhvilluar gjatë fund-javës.
Koloneli amerikane, Rodney Davis ka deklaruar se nuk është caktuar ndonjë ''datë specifike se kur do të përfundonte'' ky operacion i madh shtarak kundër Talibanëve.
XS
SM
MD
LG