Ndërlidhjet

BAGDAD


Qindra mijëra irakianë morën pjesë në varrimin e liderit të vrarë shiit, Mohammed al-Hakim në qendrën e qytetit të shejtë të Naxhafit.
Në Bagdad, shpërtheu një kamin-bombë pran stacionit kryesor të policisë duke lënë të vrarë një polic dhe të plagosur 14 persona të tejrë.
Kryeadministratori civil amerikan i Irakut, Paull Bremer tha se ''terroristët do të ndalen dhe do të pësojnë disfatë''. Bremer tha se janë në vijim e sipër planet për rritjen dramatike të numrit të forcave policore nacionale irakiane.
Ndërkohë, ushtria e Shteteve të Bashkuara njoftoi se një ushtar amerikan humbi jetën gjatë aksidentit të një helikopteri afër Bagdadit.
XS
SM
MD
LG