Ndërlidhjet

MOSKË


Grupi i kontaktit, të cilin e përbëjnë Rusia, Shtetet e Bashkuara, Britania, Gjermania, Franca dhe Italia sot e nesër mbanë mbledhje në Moskë për të diskutuar situatën në Kosovë, ku marrë pjesë edhe shefi i UNMIK-ut, Hari Holkeri, i cili raportonë për zhvillimet në Kosovë.
Mbledhja e Grupit të kontaktit mbahet në nivel drejtorësh politikë të departamenteve të jashtëme.
Forumi do të përqëndrohet lidhur me dialogun që pritet të mbahet midis Beogradit dhe Prishtinës për zgjidhjen e çështjeve praktike.
Hari Holkeri deklaroi se është i kënaqur me bisedimet e ditës së parë në Grupin e Kontaktit si edhe me bisedimet që kishte me ministrin e Jashtëm rus, Igor Ivanov.
Nga Moska, Holkeri do të vizitojë edhe disa kryeqendra tjera evropiane.
XS
SM
MD
LG