Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara mbështesin ''aksionet legjitime dhe me cak të Qeverisë së Maqedonisë për shkuljen e grupeve të armatosura të logoruara, të cilat synojnë të minojnë paqen dhe stabilitetin në Maqedoni'', por i kanë bërë thirrje Shkupit që ''të mbrojë jetën dhe pronën e të gjithë civilëve me minimum force''.
Në një deklaratë me shkrim, zëdhënësi i Stejtdepartmetit, Richard Boucher ka thënë se ''Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me qeverinë e Maqedonisë dhe me partitë e qeverisë të koalicionit në drejtim të këtij qëllimi''.
XS
SM
MD
LG