Ndërlidhjet

TIRANË


Uashingtoni do të dërgojë në Shqipëri një ekip për deminimin e pjesës veriore të vendit, në kufi me Kosovën. Gjatë luftës në Kosovë forcat e sigurimit të Beogradit i kishin minuar zonat përgjatë kufirit me Shqipërinë, për t'u mbrojrur nga trupat e NATO-s dhe pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Së paku 27 persona e kanë humbur jetën dhe 216 të tjerë janë lënduar në minat në zonat veriore të Shqipërisë, prej janarit të viti 1999.
XS
SM
MD
LG