Ndërlidhjet

FALLUXHA/IRAK


Së paku 8 policë irakianë dhe një truproje jordanez janë vrarë dhe të paktën pesë të tjerë janë plagosur nga ushtarët e Shteteve të Bashkuara, si duket me gabim, afër Falluxhës, njoftonë burime policore lokale, mjekë dhe dëshmitarë.
Ushtria amerikane nuk kë bërë koment, por raportohet se një konvoj policësh irakian tërhiqte një automjet me njerës të armatosur brenda dhe kur ishin afruar një pikë-kontrolli afër spitalit jordanez të qytetit, forcat amerikane kanë hapur zjarr, duke kuptuar gabimisht identitetin e tyre.
Ndërkohë ushtria e Shteteve të Bashkuara njofton se dy ushtaraë amerikan janë vrarë kurse shtatë të tjerë janë plagosur gjatë incidenti që ka ndodhur mbrëmë në qytetin Ramadi.
XS
SM
MD
LG