Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan e ka vlerësuar jo ''të urtë'' vendimin e qeverisë izraelite për dëbimin e liderit palestinez Yasser Arafat nga territoret palestineze.
Në Kajro , Liga Arabe tha se dëbimi i Arafatit do të ishte ''katastrofë'', kurse Moska tha se një hap i tillë do te bënte të pamundur zgjidhjen paqësore të konfliktit në Lindje të Mesme.
Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian gjithashtu e kanë kritikuar vendimin e Izraelit.
Ndërkaq, mijëra palestinez kanë demostruar në mbështetje të Arafatit.
XS
SM
MD
LG