Ndërlidhjet

FALLUXHA/IRAK


Së paku 9 policë irakianë dhe një truproje jordanez janë vrarë kurse pesë të tjerë janë plagosur kur ushtarët amerikanë kanë hapur zjarr, duke e kuptuar me gjasë gabimisht identitetin e tyre, derisa kalonin me atutomjte në një pikë kontrolli afër Faluxhës,njoftonë burime vendore dhe dëshmitarë.
Gjithashtu në Falluxha, ushtarët amerikanë dhe guerrilët irakianë kanë shkëmbyr zjarr nga armë dore, kurse forcat amerikane kanë sjellë tanket në qendër të qytetit.
Në perëndim të Falluxhës janë plagosur tre ushtarë amerikanë kur konvoji i tyre ishte sulmuar me granata.
XS
SM
MD
LG