Ndërlidhjet

BAGDAT


Sekretari amerikan i Shtetit Colin Powell, përfundoi vizitën e tij dy ditore në Irak, e para e këtij niveli në mbi 40 vjet.
Powell sot vizitoi dhe qytetet e Kirkukut dhe Halabxhes, ku tek ky i fundit bëri homazhe në memorialin dhe muzeumin kushtuar 5000 kurdëve të mbytur me gaz nga regjimi i Sadam Huseinit më 1988. Powell tha se kjo nuk do të përsëritej më.
Sekretari amerikan i shtetit përpara largimit morri pjesë dhe në mbledhjen e Këshillit të Përkohshëm qeverisës.
XS
SM
MD
LG