Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Kreu i Kombeve të Bashkuara, Kofi Anan, tha se të gjitha vendet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit, gjatë takimit të fundjavës në Gjenevë ranë dakort se Iraku duhet të kalojë në duart e irakianëve sa më shpejt që të jetë e mundur.
"Disa njerëz kur flasin rreth rolit të OKB-së në Irak, mendojnë se Kombet e Bashkuara do marrin qeverisjen e vendit dhe do ta drejtojnë atë. Kjo asnjëherë nuk ka qenë cështje në diskutim. OKB-ja nuk është e interesuar të marrë përsipër cështjet e sigurisë dhe të dërgojë atje helmetat blu", tha Anan.
XS
SM
MD
LG