Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ish komandanti i forcave të NATO-s Wesley Clark, i cili i priu fushatës ajrore të aleancës në Kosovë, nesër do të përpiqet ta fitojë nominimin e Partisë Demokratike për kandidat presidencial.
Clark nuk ka patur karrierë politike për dallim nga 9 emrat tjerë nga taborri i demokratëve, që synojnë ta zëvendësojnë presidentin George Bush në zgjedhjet në nëntor 2004.
Por mbështetësit e tij thonë se Clark, i cili ka punuar si analist ushtarak në CNN gjatë luftërave në Afganistan dhe Irak, ka kredenciale të sprovuara ushtarake dhe të politikës së jashtme, të nevojshme për ta sfiduar presidentin aktual amerikan.
XS
SM
MD
LG