Ndërlidhjet

BAGDAT


Populli irakian nuk është ende i gatshëm të qeverisë plotësisht vendin, ka deklaruar administratori civil për Irakun Paul Bremer.
Bremer në një intervistë për mediat amerikane ka thënë se autoritetet amerikane do të transferojnë pushtetin tek udhëheqësit irakianë menjëherë sapo atje të jetë zgjedhur në mënyrë demokratike një qeveri vendase.
Sipas Bremerit zgjedhjet do të pasojnë pas hartimit dhe miratimit të kushtetutës së re të Irakut.
XS
SM
MD
LG