Ndërlidhjet

UASHINGTON


Një delegacion i qeverisë izraelite po diskuton me këshilltaren për sigurinë kombëtare të presidentit Bush, propozimet amerikane për zvogëlimin e ndihmave apo kredive për Izraelin.
Shtetet e Bashkuara kanë thënë se do të zvogëlojnë me 9 miliardë dollarë ndihmën e paraparë për Izraelin, për shkak të vazhdimit të ndërtimit të vendbanimeve hebreje dhe murit, i cili quhet muri i sigurisë nga autoritetet izraelite. Presidenti Bush murin në fjalë e ka cilësuar si pengesë për paqen.
XS
SM
MD
LG