Ndërlidhjet

BRUKSEL


Britania e Madhe ka sinjalizuar Kroacinë dhe Serbinë se ato nuk do të shënojnë progres drejt anëtarsimit në Bashkimin Evropian, dersia nuk sigurojnë se të dyshuarit e kërkuar për krime lufte nuk janë dorëzuar në gjyqin ndërkombëtar. Londra zyrtare ka bërë të qartë se ecja e Beogradit dhe Zagrebit derjt Bashkimit Evropian varet nga arrestimi i Radovan Karagjiqit, Ratko Mlladiqit dhe Ante Gotovinës. Ministri britanik, Denis Mekshejn ka thënë se autoritetet kroate dhe serbe duhet të marrin masa aktive për kapjen e këtyre personave.
XS
SM
MD
LG