Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara dëshirojnë të kalojnë pushtetin tek irakianët sa më shpejt që të jetë e mundur, por duhet të jetë e qartë se mbetet shumë për t'u bërë derisa irakianët të qeverisin vetveten.
Kështu ka deklaruar Sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell. Powell më tej ka shtuar se ministritë duhet të organizohen, të krijohen institucionet dhe të hartohet kushtetuta. Në të kundërt cdo lloj pushteti nuk do të jetë i ligjshëm ka theksuar Powell.
XS
SM
MD
LG