Ndërlidhjet

STOKHOLM


Akademia suedeze ka bërë publik emrin e fituesit të cmimit Nobel për letërsinë, duke shënuar hapjen e sezonit të ndarjes së cmimit për këtë vit.
"Cmimi Nobel në letërsi për vitin 2003 i jepet shkrimtarit jugafrikan Xhon Kutze", tha Horac Engdahl, sekretari i Akademisë suedeze.
Kutze është i njohur për kritikat e tij ndaj racionalizmit të ashpër dhe moralit të sipërfaqshëm të civilizimit perëndimor.
XS
SM
MD
LG