Ndërlidhjet

ISLAMABAD


Nënsekretari amerikan i Shtetit, Richard Armitage, po viziton Afganistanin, pas një qëndrimi të shkurtër në Pakistan.
Diplomati amerikan do bisedojë më presidentin afgan Hamid Karzai ecurinë e luftës kundër Al-Kaidës dhe elementëve të mbetur të talibanëve.
Ndërkaq në të tjera zhvillime në Afganistan, luftëtarët talibanë kanë sulmuar një post të ushtrisë afganë në jug të vendit, duke vrarë dy ushtarë afganë dhe duke plagosur tre të tjerë. Që nga gushti i kaluar mbi 300 njerëz kanë vdekur si pasojë e dhunës në këtë vend. Në mesin e viktimave janë dhe punonjës humanitarë ndërkombëtarë dhe ushtarë amerikanë e kanadezë.
XS
SM
MD
LG