Ndërlidhjet

GROZNI


Komisioni i zgjedhjeve njoftoi se Akhmad Kadyrov është fituesi i zgjedhjeve të djeshme kundërthënëse presidenciale në Çeçeni.
Kadyrov, kryetari aktual i administratës çeçene dhe kandidat i Kremlinit, tha se zgjedhjet do "rezultojnë me paqe dhe unitet", duke shtuar se ai do ta ringjallë ekonominë dhe do t'i eliminojë ata që i quajti "terroristë".
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha se zgjedhjet paraqesin shpresë për ardhmërinë e Çeçenisë, ndërsa Komisioni Evropian ka shprehur dyshime se zgjedhjet ishin "të lira dhe të drejta".
XS
SM
MD
LG