Ndërlidhjet

HELSINKI


Gjashtë vendet Nordike dhe Baltike sot propozuan formimin e një blloku, për të patur ndikim më të madh në unionin e zgjëruar evropian.
Kryeministrat e Estonisë, Letonisë, Lituanisë, Finlandës, Suedisë dhe Danimarkës, u takuan në Helsinki për t'i diskutuar çështjet e prëbashkëta para konferencës së caktuar të qeverive për projekt kushtetutën e unionit.
Kryeministri i Suedisë Goeran Persson tha se grupit mund t'i bashkohet Polonia, madje edhe Gjermania.
XS
SM
MD
LG