Ndërlidhjet

SHKRETËTIRA GOBI


Kina njoftoi se ka dërguar njeriun e parë në gjithësi, dhe kështu u është bashkuar Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.
Mediat kineze transmetuan se astronauti kinez, 38 vjeçari Yang Liwei, është lansuar nga shkretëtira Gobi.
Presidenti kinez Hu Jintao, i cili e ka ndjekur lansimin, e quajti misionin "lavdi" për atdheun e madh kinez, dhe "hap historik për popullin e Kinës".
XS
SM
MD
LG