Ndërlidhjet

STRASBURG


Çmimi Saharov i Parlamentit Evropian për të drejtat e njeriut sot iu dha "Kofi Ananit dhe, siç thuhet, të gjithë personelit të Kombeve të Bashkuara në përkujtim të veçantë të Serxhio de Melos dhe shumë zyrtarëve të tjerë të organizatës botërore që humbën jetën duke punuar për paqe në botë". Në vitin 2002 këtë çmim e fitoi disidenti kuban, Osvaldo Paja, ndërsa më parë, këtë çmim e morën edhe presidenti jug-afrikan, Nelson Mendela, lideri i Timorit Lindor Ksanana Gusmao dhe lideri kosovar, Ibrahim Rugova.
XS
SM
MD
LG