Ndërlidhjet

SARAJEVË


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës Carla del Ponte tha se Serbia duhet të heqë dorë nga shpresat se katër gjeneralët e akuzuar do të mund të gjykohen në Serbi.
Del Ponte tha se kjo është e pamundur, sepse të akuzuarit kanë qenë persona "të përgjegjësisë së lartë".
Në Beograd, udhëheqësit e Serbisë sot e përuruan gjykatën speciale, e cila do t'i gjykojë krimet e luftës të kryera në kohën e Millosheviqit dhe rastet e rënda të krimit të organizuar.
Ndërtesa ka një siguri maksimale dhe është rindërtuar me ndihmën e 50 mijë dollarëve të qeverisë së Shteteve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG