Ndërlidhjet

KUNDUZ


27 ushtarë gjerman u vendosën në Kunduz, qytet në veri të Afganistanit, si hap i parë i zgjerimit të misionit paqeruajtës në këtë vend përtej kryeqytetit Kabul.
Koloneli gjerman Kurt Schiebold, me këtë rast tha:
"Detyra jonë kryesore dhe qëllimi ynë këtu është të bashkëpunojmë me forcat e sigurisë afgane për të krijuar një mjedis të sigurt për popullin afgan. Kjo do lejojë Kombet e Bashkuara dhe organizatat e tjera ndërkombëtare të bëjnë rindërtimin e vendit dhe të shpërndajnë ndihmat e nevojshme humanitare."
XS
SM
MD
LG