Ndërlidhjet

UASHINGTON


Qeveria amerikane ka kërkuar nga Irani dhe Siria të ruajnë me kujdes kufijtë e tyre me Irakun. Kërkesa vjen një ditë pasi forcat irakiane të sigurisë plagosën një person që po përpiqej të realizonte një sulm me auto-bombë.
Personi i plagosur ishte i kombësisë siriane.
Administratori civil i Irakut, diplomati amerikan Paul Bremer, tha se ata që po kryenin sulmet terroriste në Irak, kryesisht ishin të huaj, nga Siria, Arabia Saudite, Jemeni dhe Sudani.
XS
SM
MD
LG