Ndërlidhjet

BRUKSEL


Komisioni Evropian tha se nuk pajtohet me vërejtjet e kryeministrit italian Silvio Berlusconi rreth zhvillimeve në Rusi.
Në mbyllje të samitit mes BE-Rusi në Romë, Berlusconi dje e mbrojti qëndrimin e qeverisë ruse për Çeçeninë, duke i akuzuar mediat evropiane se "tregojnë përralla" për Çeçeninë, si dhe ndërhyri kur presidentit rus iu bë pyetje rreth skandalit Yukos.
Zëdhënësi i Komisionit Evropian Reijo Kemppinen tha se vërejtjet e Berlusconit duhet të merren si "vërejtje personale", dhe se Komisioni Evropian nuk i "ndan pikëpamjet e tij për rastin Yukos e as për gjendjen në Çeçeni".
XS
SM
MD
LG