Ndërlidhjet

ANKARA


Qeveria e Turqisë ka vendosur të mos dërgojë trupa në Irak, për t'u asistuar forcave të koalicionit të prira nga Shtetet e Bashkuara për stabilizimin e vendit.
Vendimi është sjellë mbrëmë pas bisedës telefonike të ministrit të jashtëm Abdullah Gyl dhe sekretarit amerikan të shtetit Colin Powell.
"Prej fillimit kemi thënë se nuk jemi aq të interesuar për dërgimin e trupave në Irak, tha shefi i diplomacisë turke.
XS
SM
MD
LG