Ndërlidhjet

BAGDAT


Së paku katër shpërthime kanë ndodhur sonte, në zonën ku gjendet selia e administratës irakiane e mbështetur nga amerikanët.
Në të tjera zhvillime në Irak, 3 veta janë vrarë dhe së paku 9 të tjerë janë plagosur si pasojë e dy sulmeve të ndara.
Gjenerali amerikan, komandant i trupave në Irak, Rikardo Sançez, tha se janë kapur njerëz që kanë lidhje me Al-Kaidën.
"Numri i përgjithshëm i të ndaluarve që kemi në qendrat e arrestit ëshët mbi 5 mijë vetë".
Sançez ka shtuar se luftëtarët e huaj ishin kryesisht qytetarë të Jemenit, Sirisë, Egjiptit dhe Sudanit.
XS
SM
MD
LG