Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ministrat e jashtëm të Britanisë, Francës dhe shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Havier Solana, kanë bërë thirrje për bartje më të shpejtë të pushtetit tek irakienët.
Ministrat e jashtëm të unionit miratuan edhe një rezolutë mbi Irakun, me të cilën e kanë dënuar sulmin e javës së shkuar kur u vranë 19 ushtarë italianë.
Takimi i shefave të diplomacive të vendeve të unionit do të fokusohet edhe në Iranin dhe politikat e Bashkimit Evropian ndaj Izraelit.
Në takimin në Bruksel merr pjesë edhe ministri i jashtëm izraelit Silvan Shalom.
XS
SM
MD
LG