Ndërlidhjet

UASHINGTON


Ministri i jashtëm gjerman Joschka Fischer i ka mirëpritur hapat amerikane për përshpejtimin e bartjes së pushtetit tek irakienët, duke i cilësuar si "hap të rëndësishëm".
Sipas marrëveshjes ndërmjet administratorit Paul Bremer dhe Këshillit Qeverisës të Irakut, qeveria e përkohshme duhet të formohet deri në qershor.
Ndërkohë, ministria e jashtme e Italisë ka njoftuar se Marco Calamai, i dërguar italian në autoritetin e përkohshëm të Irakut, ka dhënë dorëheqje në shenjë proteste për dështimet në rindërtimin e vendit.
XS
SM
MD
LG