Ndërlidhjet

UASHINGTON


"Sulmet kundër forcave të koalicionit dhe kundër qytetarëve të Irakut e demonstrojnë mospërfilljen që kanë ndaj jetës besnikët e ish regjimit", tha shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara Richard Myers.
Numri i përgjithshëm i sulmeve kundër amerikanëve dhe forcave të koalicionit është i ulët, por numri i sulmeve kundër qytetarëve irakienë shënon rritje. Nuk gabojmë kur themi se besnikët e ish regjimit i intensifikojnë përpjekjet e tyre dhe e rritin fatalitetin e sulmeve", tha Myers.
Nga ana tjetër trupat amerikane kanë kapur gruan dhe vajzën e Izat Ibrahim Al-Durit, njeriut të dytë në komandë pas Sadam Huseinit.
XS
SM
MD
LG