Ndërlidhjet

NAPOLI


Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian po diskutojnë për të dytën ditë me rradhë në Napoli të Italisë projekt kushtetutën e Bashkimit.
Ministri i jashtëm grek Papandreu tha se e drejta e votës është pengesa kryesore.
Polonia dhe Spanja kanë thënë se do vazhdojnë të kërkojnë mos ndryshimin e të drejtës së votës sic parashihet në Marrëveshjen e Nisës.
Nga ana tjetër Britania nuk ka pranuar propozimin e Italisë, që t'i jepet fund të drejtës së vetos në politikën e jashtme.
XS
SM
MD
LG