Ndërlidhjet

GJENEVË


Përfaqësuesit jo-zyrtarë izraelitë dhe palestinezë ndërmorën një nismë alternative paqësore në Gjenevë.
Nisma e ish ministrave Yossi Beilin dhe Yasser Abed Rabo, ka marrë mbështetje nga liderë të botës dhe disa qeveri.
E ashtuquajtura "Marrëveshje e Gjenevës" që lindi si rezultat i bisedimeve të fshehta dy-vjeçare, parasheh formimin e shtetit palestinez pranë atij izraelit në kufinjtë para luftës së 1967-ës, dhe kontroll të përbashkët të Izraelit dhe palestinezëve mbi Jerusalemin.
XS
SM
MD
LG