Ndërlidhjet

STOKHOLM


Suedia dhe Polonia kanë shprehur kundërshtimin e tyre për ngritjen e një force evropiane të mbrojtjes, e cila do të ishte konkurruese e NATO-s.
Kështu kanë deklaruar kryeministrat e dy vendeve gjatë takimit të tyre të sotëm në Stokholm.
Polonia është anëtare e NATO-s, dhe do t'i bashkangjitet Bashkimit Evropian në majin e ardhshëm.
Polonia njihet si një nga vendet më mbështetëse të Shteteve të Bashkuara dhe aktualisht drejton një nga tre zonat ushtarake në Irak.
XS
SM
MD
LG