Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Kreu i Kombeve të Bashkuara, Kofi Anan, ka mbledhur për herë të parë përfaqësuesit e 17 vendeve që bëjnë pjesë në Grupin Këshillues për Irakun. Në këtë grup, që synon të jetë forum ku diskutohen politikat dhe roli i OKB-së në Irak, përvec 5 vendeve anëtarë të përhershme të Këshillit të Sigurimit, bëjnë pjesë dhe vendet fqinje me Irakun.
Mësohet se asnjë përfaqësues irakian nuk është i pranishëm në takim, derisa vetë Anan nuk ka dhënë ndonjë emër për zëvendësuesin e Sergio Vierra de Mello, i cili humbi jetën nga sulmi i 19 gushtit në Irak.
XS
SM
MD
LG