Ndërlidhjet

MADRID


Kryeministri spanjoll, Jose Maria Aznar, ka hedhur poshtë mundësinë e tërheqjes së trupave spanjolle nga Iraku, pavarësisht kërkesave që vijnë nga opozita.
"Ne po përmbushim detyrimet ndërkombëtare. Ne synojmë një rregull botëror bazuar në respekt, ligje dhe të drejta. Ne gjithashtu jemi të kujdesshëm me miqtë dhe aleatët tanë. Mbrojtja e këtyre parimeve shoqërohet dhe me rreziqe, të cilat ne i pamë në rastin e vrasjes së bashatdhetarëve tanë në Irak", tha Aznar.
Sot në Spanjë ishte ditë zie kombëtare, dhe u zhvillua ceremonia e varrimit e 7 oficerëve të inteligjencës të vrarë të shtunën e kaluar në Irak.
XS
SM
MD
LG